Jak na řasy

Ve správně fungujícím akváriu se řasy téměř nevyskytují

Řasy se v přírodě vyskytují ve vodních plochách přirozeně a jsou součástí biotopu. Avšak v akváriu nejenom, že působí neesteticky, ale pokud se vyskytují ve zvýšené míře, mohou ohrožovat život vodních organismů a konkurovat rostlinám. V následujícím textu se Vám pokusíme popsat pár rad a tipů, jak řasám předcházet nebo je alespoň udržet v přijatelné míře.

1. Přátelské bakterie - neviditelná a efektivní zbraň proti řase

Hlavní důvod výskytu řas je špatná činnost bakterií, které se v akváriu vyskytují hlavně v substrátu a ve filtru. Pokud tyto bakterie optimálně pracují, rozkládají výměšky ryb a odumřelou organickou hmotu na jednoduché minerální látky jako je dusík, fosfor, draslík a CO2, které rostliny přijímají jako živiny. CO2 současně udržuje pH vody na optimální úrovni. V takovém akváriu se výborně daří rybám i rostlinám bez nutnosti větších zásahů zvenčí a je v něm minimum řas. 
Pokud ovšem bakterie nefungují dostatečně, hromadí se v akváriu organické látky.  Jejich zvýšený výskyt se projeví zakalenou vodou a hlavně zvýšeným výskytem řas.  Často stoupá i hladina nitritů, které dusí ryby a pronikavě snižují jejich imunitu. O tom se lehce přesvědčíme testem Antialgae a Azotin. 

Jak těmto problémům předcházet?

  • Především je zapotřebí užitečné bakterie do akvária pravidelně vysazovat. To je absolutní nutností u čerstvě založené nádrže. Ale i v zaběhlém akváriu toto nelze podcenit a násadu bakterií aplikujeme minimálně jednou za 14 dnů. Jako ideální doporučujeme přípravek Bactoesex, který jako jediný na trhu obsahuje kromě čistících bakterií i substrát pro jejich výživu.
  • Bakterie pro svou činnost potřebují především dostatek kyslíku. Proto je nutno zajistit biologický způsob filtrace. V praxi to znamená filtrovat přes dostatečně objem filtračního media. Filtr by měl být uspořádán tak, aby se v něm nehromadilo nadbytek odpadu. Ten na sebe váže kyslík a razantně snižuje činnost bakterií. Abychom toho dosáhli, používáme v co největší míře porézní media, které kladou malý odpor protékající vodě. Jako např. keramické kroužky, zeolit, aquaclay apod. Polyuretan je sice výborný, ale rychle se zanáší a má snahu filtr ucpávat a tudíž odkysličovat. Proto ho používáme zásadně až jako poslední stupeň filtrace pro již předčištěnou vodu. To stejné platí v případě aktivního uhlí. Voda by přes filtr měla proudit pomalou rychlostí, aby se zachycené nečistoty stačily rozkládat. Těmto požadavkům vyhovuje vnější filtr pokud je správně naplněn podle výše zmíněného schématu. Naprostá většina vnitřních filtrů těmto požadavkům ovšem nevyhovuje. Buď jsou příliš malé, takže se rychle zanesou a odkysličí .Nebo jsou tvořeny pouze polyuretanem, který má malou propustnost a odkysličuje se.  Velmi dobré zkušenosti máme s  BIOBOXY od firmy AQUATLANTIS. Hlavní předností je velký filtrační objem a pomalá rychlost proudění. Firma nabízí celkem 10 druhů náplní, které se dají ve filtrační komoře velmi účinně skládat podle okamžité potřeby a situace. Vždy pamatujeme na to, aby minimálně 2/3 objemu tvořily dobře propustná media, kde se nehromadí odpad a dostatek kyslíku umožňuje optimální činnost bakterií. Jemná média jako polyuretan, aktivní uhlí apod. vkládáme zásadně na konec filtrace a pravidelně kontrolujeme, aby se nezanášely.

    TIP - Do sací komory těchto filtrů je možno vložit vzduchovací kámen, který nám účinnost filtrace razantně zvýší. Jinak se nadbytečnému vzduchování vody zásadně vyhýbáme. 

Přípravek Bactoesex obsahuje bakteriální kmeny a výživu pro rychlé rozmnožení bakterií

2. Nasaďte řasožrouty!

Šneky, ryby požírající řasy (Garra flavatra, Garra  cambodgiensis a G.rufa, Crossocheilus siamensis, Ottocinclus affinis, Farlowera accus, Sturisoma panamensis, Glyptoperichtys gibbiceps...), výborné jsou také krevetky. Krevetkou revoluci v boji proti řasam započal nejslavnější akvarista na světě – Takashi Amano v r.1990 a nyní jsou krevetky nejpřirozenějším bojovníkem v boji proti řasam. Navíc pozorovat stádo pasoucích se krevetek je fascinující zábavou a brzy tuto podívanou vyměníte za sledování televize. Rybky řasožroutky plní dva účely. Skvěle pojídají řasy a ještě získáte nového mazlíčka do akvária. Zvolte si takového řasožrouta, který budete velikostně sedět do vašeho akvária. Někteří se dorůstají délky až metru!
Doporučujeme pořídit zhruba 8 řasožravých rybek či bezzobratlích na 100l vody.

3. Opatrně s krmením a množstvím ryb

Je to jednoduché-krmte málo a kvalitním krmením. Ryby krmíme zásadně tak, aby nabízenou potravu zkonzumovaly prakticky okamžitě a zabránilo se tak jejímu zapadnutí do substrátu a filtru. Takto zapadlá potrava rychle kazí vodu a objevují se řasy. Na krmení se rozhodně vyplatí nešetřit a kupovat značky s co největším obsahem rybího masa a minimem balastu. Ryba je dravec a ne slepice, co zobe obilí a šrot. Na naší prodejně krmíme HIKARI a jsme maximálně spokojení. Krmení drží tvar, neznečišťuje vodu a je plné živin a vitamínů. Buďte opatrní při výběru počtu ryb a mějte v hlavě základní poučku - 1 cm ryby na 1 litr vody, při velkých 1 cm ryby na 2 až 3 litry vody.
TIP -Doporučujeme rybám poskytnout 1-2 dny v týdnu hladovku. Ryby se tak pročistí a konzumují zbytky rostlin a hlavně řasy tak jako v přírodě.  

Špičkové krmivo japonské značky Hikari obsahuje kromě nezbytných živin také vitamíny a minerály

Ryby jsou díky krmivu Hikari perfektně vybarvené a zdravé

4. Zdravé rostliny = akvárium bez řas

Dobře nasvětlená rostlina produkuje nadbytek kyslíku, který se uvolňuje listy do vody a současně kořeny do dna. Zdravá rostlina současně produkuje kořenové výměšky a algicidy, které razantně podporují činnost bakterií a omezují růst řas.  Proto se řasy na dobře rostoucích rostlinách nevyskytují nebo maximálně v omezené míře na méně aktivních starších částech rostlin. Správná péče o rostliny, která spočívá v optimalizaci množství CO2, živin a v použití vhodného světelného spektra, je základní prevencí proti řasám! Doporučujeme LED osvětlení od firmy Aquatlantis.Toto světlo poskytuje vysokou svítivost  s minimální spotřebou, 3 letou zárukou a 5 letou životností. Spektrum světla je upraveno tak, aby vyhovovalo rostlinám, krásné vybarvilo ryby a současně potlačovalo řasy. 

Piktogramy znázorňující hlavní výhody světla AQUATLANTIS

LED světlo AQUATLANTIS poskytuje perfektní podání barev rostlin i ryb

5. Pravidelná výměna vody

Tuto poučku zná asi každý, ale přiznejme si to. Kdo z nás mění vodu pravidelně? Přitom je to základní předpoklad pro správně fungující akvárium. Doporučujeme měnit 1/5 - 1/4 vody v akváriu, ale každý týden. Na pomoc si vemte odkalovačku dna a odsajte ze dna všechny odumřelé zbytky a nečistoty. 1x měsíčně vyperte filtr v odstáté akvarijní vodě.  
Pravidelným odkalováním zajistíme dostatek kyslíku ve dně, dále použitím porézních substrátů jako je ProfiSoil a Aquaclay, které se nesléhají, zajišťujeme také dostatek kyslíku ve dně.

6. Rychle rostoucí rostliny

Rychle rostoucí rostliny dokáží efektivně odebírat přebytek živin v akváriu a zabrání tak vzniku zbytku a nečistot, které tvoří ideální podmínky pro rozvoj řas. Plovoucí rostliny zase poskytují přirozený stín v akváriu a brání tak přílišnému světlu vstupujícího do akvária. Zárověň úspěšně odebírají fosfáty a dusičnany z vody. 

Plovoucí a rychle rostoucí rostlina - Limnobium spongia

Hustý porost zaručí rychlé odčerpání živin

7. Přípravky proti řasám

Pokud chcete jít rychlou a efektivní cestou můžete zvolit chemii v boji proti řasám. Účinnými pomocníky jsou např. CO2 VITAL, ALGAE DESTRUCT. 
ALGAE DESTRUCT určen především pro štětinkové řasy, ruduchy, sinice - cyanophyta. 
CO2 VITAL - jednak podporuje růst rostlin, ale současně vysoce účinně potlačuje růst řas. Opravdu vynikající přípravek, který by měl aplikovat každý akvarista.

8. Zapojte do boje pomocníky - škrabka, žiletka, houbička

Prevence je základ, proto nebuďte líní a 1x týdně vyčištěte skla a případné řasy na rostlinách pomocí škrabky a houbičky. Zabere Vám to pár minut a řasy nebudou mít šanci.


Akvarijní škrabka 3v1 Ruwal

9. Nic nepomáhá - nasaďte těžký kalibr!

Máte velkou nádrž s velkým množstvím ryb? Pak pro Vás může být řešení použití ozonizátoru nebo filtrační patrony s aktivním uhlím.
Ozonizátor ozon O3. Je to plyn s velmi vysokou oxidační schopností. Rozkládá organické látky, které vodu zbarvují a podporují růst řas. Voda je po aplikaci ozonu křišťalově průzračná, v akváriu je výrazně omezen růst řas, ryby jsou vitálnější a lépe vybarvené. Voda má lepší kvalitu a není zapotřebí ji tak často měnit.