Filtrace
Způsob filtrace vody zásadním způsobem ovlivňuje její kvalitu. Základní chybou je, že převážná část filtračních zařízení akvárium příliš agresivně prokysličuje, dochází tak k nadbytečnému promíchávání vody a vzduchu. Ve vodě se pak rozpouští daleko více kyslíku než je to obvyklé v domovině většiny akvarijních ryb a rostlin. Současně dochází k vypuzování CO2. Zvedá se pH vody často vysoko nad 7.5 a stopové prvky jsou oxidovány do forem, které jsou pro rostliny nepřijatelné. Tím vytvoříme optimální podmínky pro růst řas.
Jak tedy správně filtrovat? Filtraci můžeme obecně rozdělit na mechanickou (zachycení hrubých nečistot), chemickou (zachycení nežádoucích chemických látek na speciálních sorbentech) a biologickou (rozklad nežádoucích látek pomocí bakterií) . Nejúčinější filtr bude tedy logicky takový, který bude mít různé druhy filtračních náplní a zaručí všechny tři stupně filtrace. Kromě toho by měl správný filtr mít:
- dostatečně velký objem (0,5 - 1% z celkového objemu akvária)
- regulovatelný výkon čerpadla umožňující nastavit průtok na minimum → nedochází k nadměrnému čeření vody, které podporuje růst řas a zhoršuje růst rostlin. Navíc voda obíhá přes filtrační média pomalu, takže bakterie mohou efektivně odbourat nečistoty.
- ústí filtru směřující pod hladinu vody
Jednou z nejdůležitějších vlastností vody je stupeň její kyselosti nebo zásadovosti tzv. pH. Většině ryb a rostlin vyhovuje mírně kyselé pH s hodnotami asi od 6,4 do 7,2. PH vody ovlivňuje hlavně množství uhličitanů ve vodě tzv. KH a způsob filtrace.
Biologický způsob filtrace je čištění akvarijní vody přes dostatečně objemné medium, cca 0,5-2% z objemu vody v akváriu. V médiu se vyskytují užitečné bakterie, které rozkládají nečistoty a odpoadní látky. Voda by měla přes takto objemné medium protékat pomalou rychlostí tak, aby se objem akvária přečerpal asi za hodinu. Výtok filtru by měl být umístěn asi 5-10 cm pod hladinou, aby nedocházelo k nadměrnému čeření vody a vypuzování CO2 z ní. Při tomto způsobu filtrace dosáhneme toho, že bakterie ve filtru stačí rozkládat zachycené nečistoty, nedochází k vypuzování CO2 a zvyšování pH do alkalické oblasti. Biologickou filtraci je dobré podpořit pravidelným vysazovaním prospěšných bakterií.