V prvním dílu článku jsme popisovali, jak poznat kvalitní granule a jaké složení by měly mít. Ve druhém dílu Vám prozradíme několik triků, které používají výrobci krmiv k ošálení zákazníků.
V prvním dílu článku jsme popisovali, jak poznat kvalitní granule a jaké složení by měly mít. Ve druhém dílu Vám prozradíme několik triků, které používají výrobci krmiv k ošálení zákazníků.
Někteří výrobci na svých webech i obalech krmiv hlásí, že jejich krmení je vyrobeno z kvalitního masa, nicméně složení nikde neuvádí a na přímou otázku neodpoví. Udělali jsme za vás průzkum a oslovili jsme výrobce krmiv, která vídáme denně v televizi a která zaujímají čelní pozice v různých supermarketech.
Nedostali jsme odpověď na nic. Výrobce se odvolává na výrobní tajemství, když chceme znát druh masa, který je v krmivu.
Suroviny na obalech musí být vždy uváděné v sestupném pořadí, tedy od největšího podílu k nejmenšímu. Tady se spousta výrobců dopouští lsti na zákazníky - některé složky slučuje do jedné skupiny, aby měly velký podíl, a některé rozepisuje, aby se jejich podíl nesečetl a nestala se tak hlavní složka třeba z obilovin. Pro příklad zavádějící údaj o složení: maso 20%, obilí 19%, kukuřice 18%, sója 17%, pšenice 16%, řepné řízky 10%. A jaký je pravdivý údaj o složení? Obiloviny 80%, kuřecí výsek 5%, vepřový výsek 5%, hovězí výsek 5%, rybí produkty 5%. Krmení s obsahem masa kolem 20% lze považovat za prémiové, dokonce jej takto někteří výrobci značí. Proto první varianta může být v supermarketu prodávána jako špičkové krmivo, přitom při druhém pohledu je jasné, že takové krmení je vhodné pro drůbež, ale v žádném případě ne pro masožravého psa či kočku.
Možná vás překvapí, kolik krmiv umělá ochucovadla či zchutňovadla obsahuje. Pokud výrobce použije k výrobě nekvalitní a nevábné suroviny nebo obilí, těžko z nich udělá takové granule, po kterých se bude pes olizovat. Ale když se do nich nasypou aromata, psy ošálí a ti se po nich utlučou. Jedním z oblíbených zchutňovadel je sůl, protože psi mají slanou chuť rádi. V určitém množství je sůl pro organismus psa potřebná, ale pokud je jí moc, zvyšuje například krevní tlak. Proto se vždy dívejme, zda je sůl ve složení granulí pro psa obsažená a pokud ano, dbejme na to, aby se vyskytovala až ke konci ve výčtu surovin.
Jakmile spatříme ve složení formulku maso a výrobky živočišného původu (min. 4 % drůbežího masa), položme krmivo pěkně zpátky do regálu. Když si to spočítáme, zjistíme, že v 1 kg takových granulí je pouze 40 g kuřecího masa. Zato výrobky živočišného původu, mezi které patří především kůže, kopyta, srst, peří, krev, vnitřnosti, pařáty a zobáky, tvoří jeho naprostou většinu.
Výrobce se nám snaží prodat slisovaný odpad ze živočišné výroby. Kupujme vždy jen takové granule pro psy, na kterých je jasně napsané, jaké maso a vnitřnosti přesně obsahují.
Vedlejší produkty rostlinného původu (někdy také rostlinný izolát) zahrnují části rostlin, semen, obilovin nebo zeleniny nemusí mít špatnou kvalitu, ale výrobci tímto označením obcházejí fakt, že jejich složení se v průběhu času mění, jindy se může jednat vyloženě o odpad, vzniklým zpracováním rostlinné suroviny pro lidskou spotřebu. Potom bývají označeny také jako „vedlejší produkty zpracování rostlin“.
Často také můžeme ve složení najít celulózu, která má, dle slov výrobců, zajistit správné trávení. Celulóza je jen vznešený název pro dřevěné piliny. Jak ale můžou dřevěné piliny pomoci s trávením, když je pes strávit neumí?
Mezi rostlinnými produkty se v krmivech často objevuje pojem sója, sójové boby či sójový olej. Pro sóju se používají i honosnější názvy jako sójová mouka, krupice, otruby, sójový bílkovinný koncentrát, izolovaný sójový protein nebo rostlinné bílkoviny (TVP). Tuto surovinu milují odborníci na reklamu. Obsah bílkovin přidáním sóji prudce vzrůstá – má jich dokonce více než hovězí maso. Za přispění sóji lze s nízkými náklady vyrobit krmivo, které obsahuje vysoké množství proteinů (30% i více). Druhým zázračným úkazem, který sója dokáže, je to, že v krmivu zvedne i množství tuků. Je to opět jen lest na naši peněženku – sója je pro psy špatně stravitelná, působí proti využití bílkovin z masa, blokuje vstřebávání minerálů a jedná se o nejčastější alergen. Proto se sóje v jakékoliv podobě vyhněme.
Další věc, nad kterou kroutíme hlavou, je cena krmiva. Nemluvím o krmivech v supermarketu, která stojí od 10 korun za kilo, žádný soudný člověk si nemůže myslet, že tento druh granulí někdy viděl kolem sebe projít maso. Největším neštěstím je, že se výrobci těchto delikates nestydí napsat na obaly, že je krmivo kvalitní a vyrobené z masa. Stejná „reklamština“ platí i u kapsiček a konzerv „s kusy masa“.
Kde by se vzaly v konzervě, která stojí 20 Kč/kg kusy masa? Tyto masové kostky jsou namleté slupky z kukuřice, pšenice a dalších „dobrot“ doplněné o živočišnou bílkovinu, která je přidaná ve formě vývaru z masa, které se následně používá na výrobu moučky pro kvalitní krmiva. To znamená, že za svoji dvacetikorunu nekupujeme deklarované masové kusy, ale ochucený odpad. Jaký mají tato krmiva, jestli se jim tak vůbec dá říkat, vliv na zdraví našich chlupáčů, je zřejmé. Chovatelé takto své mazlíčky krmící, přicházejí pro kostičky na čištění zubů, protože jim páchne z tlamy, nakupují spousty šampónů proti línání srsti, diví se, že pejskům padají zuby, šedne srst a kalí se ve třech letech oči.
Cena krmiva by měla odrážet jeho opravdovou kvalitu a hodnotu použitých surovin. Bohužel komerční krmiva, která denně vídáme v televizi, mají výrobní hodnotu kolem 5Kč za kilo včetně obalu. Zbytek ceny „spolkne“ reklamní kampaň, která je řádu milionů korun a marže výrobce.
Pokud by bylo kvalitní krmivo v televizi v reklamě, cena takového krmiva by musela být okolo 4000 korun za 15kg! Z tohoto důvodu opravdu kvalitní krmiva v televizi nikdy neuvidíme.
V prodejnách chovatelských potřeb a krmiv najdeme granule ve třech třídách: Levné, Premium, nebo Superprémium. Granule levné, doporučujeme podávat ve stavu nejvyšší nouze, jejich úkolem je psa nakrmit, aby neměl hlad, nic víc. Nečekejme od nich odpovídající nutriční hodnotu, vitamíny, ani kloubní výživu.
Prémiové granule mají za úkol psa vyživit, to znamená, že mu dodávají vitamíny, minerály, obsahují kloubní výživu. Těmito granulemi lze s úspěchem krmit dlouhodobě a zvíře bude ve většině případů zdravé.
Superprémiová krmiva chlupáče nejen vyživí, ale i posunou dál. Jak exteriérově, tak pro zdravotní stránce. Za opravdu superprémiová krmiva lze považovat všechny hypoalergenní receptury, z nichž jsou vyloučené nejčastější alergeny.
Bohužel na toto značení není žádná legislativní ani morální hranice, takže si někteří výrobci dovolí za superprémium vydávat i krmení složené ze sóji nebo pšenice. Proto nezapomínejme, že umíme číst složení výrobku a nenechme se ošálit líbivým obalem, kde je vyfocené zrovna naše zvířátko a u něho sliby špičkové kvality. Na obal nám nikdo psát nebude, že pes bude línat, vypadají mu zuby a v pěti letech bude mít dysplazii 4. třídy.
Doufám, že se nám podařilo alespoň trochu odkrýt karty nepoctivých obchodníků, a že Váš výběr krmiva bude správný a hlavně snadnější.