Jak jednoduše rozpoznat kvalitní krmivo?

Představme si milujícího, ale málo informovaného majitele psa. Na nákup krmiva pro svého chlupáče se vydá v dobré víře k „odborníkům“ - do chovatelského obchodu, do oddělení krmiv v hypermarketu nebo dokonce k veterináři. Nabídnou mu konzervy nebo pytle, na jejichž obalu jsou nápisy „superprémiové krmivo“, „optimální výživa“ nebo „kompletní a vyvážená strava pro psy". Hurá, vybral si to nejlepší, co pro svého pejska mohl. Dotyčný člověk si navíc vybral značku, která v reklamě slibuje zázraky. Až do této chvíle je vše ideální, že? Ale proč se u psa do několika dnů nebo týdnů objeví nadýmání, průjmy, zápach z tlamy, úporné svědění kůže nebo rezavění srsti? Proč pejsek trpí po několika málo letech záněty kloubů, které ho omezují v běžném životě a proč odchází předčasně ze života s diagnózou srdečního selhání? Nehraje s námi náhodou marketing některých výrobců a prodejců špinavou hru, kdy doporučují ne to, co je pro zdraví pejska prospěšné, ale to, na čem s dá nejrychleji vydělat a o pejsky a jejich majitele jde až na posledním místě? Zdravý pes je několik měsíců na této stravě schopen „přežít“, obtíže nastupují postupně a většina majitelů si je nespojuje s krmivem -  „vždy v reklamě vypadají všichni psi tak vesele a spokojeně“.

Psi, kteří jsou krmeni nevhodnou stravou často trpí na kožní problémy

Možná nastal čas položit si otázku, zda to, co chápeme pod slovním spojením "kompletní a vyvážená strava" je tím, co se skrývá za nápisy stejného znění na obalech krmiv. 

Nekvalitní krmiva mají svůj podíl na alergiích, obezitě, potravních intolerancích, zánětlivých onemocněních střev, ušních infekcích a dalších zbytečných onemocněních našich psích miláčků. Kolik návštěv veterináře je zbytečných, kolik tisíc utratíme za léčení zbytečně a kolik problémů svým pejskům připravíme (byť nevědomky) tím, že je, v té nejlepší víře, krmíme nutričně chudou stravu bez řady potřebných látek?

Pamatujme, že kvalita a složení surovin je na krmivu to nejdůležitější.

Nestačí, aby krmivo obsahovalo odpovídající množství bílkovin, tuků, sacharidů a vitamínů. Je rozhodující, aby tyto živiny byly v krmivu obsaženy v biologicky hodnotné formě. Miska granulí z pšenice nebo nedej bože sóji a kuřecího odpadu s olejem a vitamíny zničenými teplem při výrobě nemůže poskytnout totéž, jako miska granulí z prémiové kuřecí nebo rybí moučky z masa potravinářské kvality, z celozrnné rýže nebo brambor, kuřecího a rybího tuku, s přídavkem funkčních vitamínů, minerálů, enzymů, probiotik, prebiotik a kloubní výživy. Cena přitom může být velmi podobná.

Nekvalitní krmivo má zásadní vliv na zdraví psa

Jak se ale v nabídce krmiv orientovat? Složení krmiva obvykle najdeme na zadní straně obalu - údaje o tom, kolik krmivo obsahuje procent bílkovin, tuků, vlákniny, popelovin či vlhkosti. Mnohem důležitější údaje najdeme v kolonce složení. Mnohdy to bývá opravdu zajímavé čtení. A aby to nebylo tak jednoduché, záleží i na kvalitě a čistotě surovin – není kuřecí (nakupované výrobcem za minimální cenu např. v jihovýchodní Asii) jako kuřecí (od regionálního dodavatele v potravinářské kvalitě).

Abychom si výběr zjednodušili, máme praxí prověřených několik znaků kvalitních výrobců a výrobků:

  • V jednoduchosti je síla, čím méně je v krmivu použitých vstupních surovin, tím menší je pravděpodobnost vzniku potravní alergie našeho pejska a na druhé straně, čím větší množství požitých surovin, různých kořenů, výluhů z listů a dalších nesmyslných ingrediencí, tím větší je šance, že bude pejsek na některou z použitých ingrediencí citlivý.
  • Menší a střední rodinné firmy garantují kvalitu, nemají za sebou nadnárodní korporace s neomezenými rozpočty na reklamu, jejich reklamou jsou spokojení zákazníci.  Tyto firmy nakupují vstupní suroviny od stále stejných regionálních dodavatelů, kterým věří. Za žádnou cenu nenakoupí levnější suroviny, které jsou jim nabízeny a o jejichž kvalitě nejsou přesvědčeni. Nákupní ceny čistých surovin kvalitních dodavatelů jsou i mnohonásobně vyšší, než ceny surovin, které se na burzách nakupují v nejrůznějších výprodejích pokud možno co nejlevněji s cílem jediným a to je maximální zisk (za minimální kvalitu).
  • Výrobce má vlastní výrobní továrnu, pokud ne, jedná se jen o marketingovou značku. A nemáte-li „pod palcem“ výrobu, nikdy nevíte, co producent do krmiva může přimíchat. Vlastně můžete pokaždé koupit jiné krmivo, ale se stejným složením na obalu.

Suroviny pro výrobu granulí by měly být v potravinářské kvalitě a nejlépe od stálých a prověřených dodavatelů

Superprémiové granule by měly na prvním místě ve složení obsahovat sušené maso

Doporučujeme nenakupovat krmiva v supermarketech, kde jen stěží najdeme některé z kvalitních krmiv. Dobré je také se vyhnout nákupu krmiv od velkých nadnárodních řetězců, od firem, které mají gigantickou reklamu. Ne každý si uvědomuje, že díl této reklamy si zaplatí v odebraném pytli a výrobce pak musí logicky šetřit na surovinách pro výrobu.

Sami jsme velice těžce hledali nejen v Americe, ale i v Evropě a nakonec se podařilo najít tři špičkové firmy, které splňují naše přísná kritéria a můžeme je bez obav doporučit: kanadský FirstMate, německé Belcando a britské Arden Grange. Stovky našich zákazníků s nimi krmí své pejsky již více než 5 let a jejich zkušenosti potvrzují, že jsme zvolili správně.

Zakladatel firmy Firstmate Michael Florian pracoval pro firmu produkující ryby pro lidskou spotřebu. Sádky s rybami střežil pomocí psů, kteří se živili rybami a krmivem pro ně. Všiml si, že psi mají krásnou srst a překypují energií. Rozhodl se tedy, že začne vyrábět krmivo pro psy postavené právě na rybách.
Sídlo firmy je v kanadském Vancouveru
Tým Firstmate

Přejeme Vám šťastnou ruku ve výběru krmení pro Vašeho psího kamaráda.

 

autor článku: Eva Ratajová